Żarówki Edisona

Myśleliście kiedyś o tym czy Edison zdawał sobie sprawę, jaką furorę zrobi jego wynalazek? Z pewnością wtedy o tym nie myślał. Jednak żaden z wynalazców nie był świadom, że coś wynalezione przez niego będzie ludziom służyć przez następne dwa wieki i dłużej.

Edison wraz ze swymi ludźmi po raz pierwszy powołał do życia żarówkę w roku 1879. Mimo iż, niektórym może się wydawać, że była kiepska i poświeciła tylko chwilę, bo przecież to był dopiero XIX w. to nie jest to prawdą. Stworzona żarówka świeciła kilkadziesiąt godzin. Edison zaczynał od włókien węglowych, które wkładał do szklanych baniek. Z czasem przerzucił się na wydajniejsze, zwęglone włókna chińskiego bambusa.

Jednak wynalezienie żarówki, nie było jedynym osiągnieciem Edisona. 3 lata później stworzył całą sieć elektryki, dzięki czemu pewna dzielnica Nowego Jorku rozbłysła tysiącami żarówek.

Z postępem techniki i upływem czasu w żarówkach zaczęto używać drucików wolframowych, które zastąpiły zarówno włókna węglowe jak i bambusowe.

Dzisiejsze żarówki

W dzisiejszych czasach żarówka nie jest niczym szczególnym. Nie należy także do drogich luksusów, ponieważ znajduje się w praktycznie każdym domu na świecie. Nikt w XXI wieku, nie wyobraża sobie, aby zamiast żarówek, używać świec. Każdy ma świadomość, co się dzisiaj dzieje, jeśli byłaby jakaś awaria prądu w mieście. Nie dość, że nie ma światła to wszyscy mieszkańcy są sparaliżowani gdyż nic nie działa. Nie potrafimy funkcjonować bez elektryczności.

Rodzaje żarówek Edisona

Mimo, że posiadamy już nowoczesne żarówki, które świecą bez zarzutów nawet przez kilka lat, to i tak lubimy powroty do przeszłości. Dlatego też na rynku znajdziemy żarówki wzorowane na tych Edisona. Składają się one z tradycyjnej szklanej bańki, ale w środku nie znajdziemy drucików wolframowych, ale węglowe druciki kilkakrotnie oplecione. Dzięki ciepłej barwie światła, taka żarówka tworzy niesamowity klimat. Sprawia, że nawet najbardziej surowe pomieszczenie staje się przytulne.

Żarówki wzorowane na tych Edisona, posiadają przeróżne kształty nie tylko baniek, ale także drucików. Możemy się spotkać z żarnikiem w kształcie sprężynki, tuby i wielu innych.

Jeśli więc jesteś fanem vintage`wego stylu to powinieneś wymienić tradycyjną żarówkę XXI wieku na tą z XIX. Dzięki temu nadasz wyjątkowości swoim wnętrzom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *